Search

Obuoliai

Žvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi
 

 „ Vienas obuolys per dieną, ir nereiks jokio gydytojo ", - tai geras pavyzdys, kaip vienas iš senų ir nusibodusių posakių pasitvirtina. Dr. Dharma Singhas Khalsa teigia, kad vyrams, kurie  suvalgo obuolį, širdies priepuolio rizika sumažėja 32 proc.

 Obuoliai, be abejonės, vėl pateisino savo šlovę nuo tų laikų, kai pirmą kartą apie juos buvo sužinota, kaip apie mažą vaisių, nukritusį Edeno sode. Išvados apie jų naudą sveikatai lengvai užpildytų visą knygą. Epidemiologiniai tyrimai parodė ryšį tarp obuolių vartojimo ir kai kurių vėžio rūšių, širdies bei kraujagyslių ligų, astmos ir diabeto sumažėjimo. Ir tai tik pradžia.

 Obuoliuose yra kvercetino, falvonoido, kuris, pasak 2001 m. Majo klinikų tyrimo, padeda sustabdyti prostatos vėžio ląstelių augimą. Kitas tyrimas, Kornelio universiteto, parodė, kad obuolio žievelėje esantys fitochemikalai 43 proc. slopina gaubtinės žarnos vėžio ląstelių dauginimąsi. Nacionalinis vėžio institutas pranešė, kad produktai, kuriuose yra flavonoidų, kaip obuoliuose, gali sumažinti plaučių vėžio riziką net 50 proc.

 Obuoliai užima antrąją vietą pagal antioksidantines savybes

 Tačiau palaukite, tai dar ne viskas! Obuoliuose yra daugybė fitochemikalų, tarp jų jau minėtas kvercetinas, bei katechino, floridzino ir chlorogeno rūgšties. Taigi ką jie mums reiškia? Stiprų - iš tikrųjų stiprų - antioksidantinį poveikį. Kadangi tiek širdies bei kraujagyslių ligos, tiek vėžys, manoma, labai susiję su tuo, ką vadiname „oksidaciniu stresu" (oksidacijos sukelti ląstelių ir DNR pakenkimai), galimybė kovoti su destruktyviu šios oksidacijos poveikiu yra pagrindinė bet kokio maisto gydomoji galia. Obuoliai su kaupu pasižymi antioksidantiniu poveikiu. Iš tikrųjų obuoliai yra antri pagal antioksidantinio aktyvumo laipsnį iš visų plačiai vartojamų Jungtinėse Valstijose vaisių (juos lenkia tik spanguolės).

 Obuoliai taip pat yra antri pagal bendrą kiekį fenolio junginių, plačios biochemiškai veiklių medžiagų klasės, kurių dauguma priklauso flavonoidų grupei. Apie flavonoidus yra daugybė literatūros, tačiau iš tikrųjų apie juos reikia žinoti štai ką: jie tikrai labai naudingi.  Palyginti su bet kokiais kitais vaisiais, obuoliuose yra didžiausias laisvųjų fenolių kiekis. Nors gali atrodyti, kad fenoliai ką tik išsivadavo iš kalėjimo, iš tikrųjų tai reiškia, kad jie neprisijungia prie kitų vaisiuose esančių junginių, o tai, savo ruožtu, reiškia, jog jie gali lengviau patekti j kraujotakos sistemą, kur jie gali suteikti didžiulę naudą sveikatai ir kur turi galimybių kovoti su vėžiu.

 Obuoliai mažina auglių, plaučių vėžio, širdies bei kraujagyslių ligų riziką

 Dabar jau žinome iš begalės tyrimų, kad didesnis vaisių bei daržovių vartojimas padeda išvengti daugybės ligų. 34 467 moterų tyrimo duomenys (Slaugių sveikatos tyrimas) parodė, kad dažnas vaisių vartojimas apskritai yra susijęs su gerokai sumažėjusia tiesiosios žarnos adenomų (gėrybinių auglių) vystymosi rizika. Tačiau atskirų vaisių ar daržovių poveikis tiriamas ne dažnai. Slaugių sveikatos tyrimas ir Sveikatos specialistų kohortinis tyrimas parodė, kad moterims, kurios mažiausiai kartą per dieną valgė obuolių ir kriaušių, sumažėjo plaučių vėžio rizika. O kitame Havajuose atliktame tyrime 40-50 proc. sumažėjo rizika susirgti plaučiu vėžiu subjektams, kurie daug valgė obuolių, svogūnų ir baltųjų greipfrutų. Kiti tyrimai taip pat atskleidžia ryšį tarp flavonoidų - ypač kvercetino -vartojimo ir vėžio vystymosi.  Moterų sveikatos tyrimas parodė, kad moterims, kurios gavo didžiausią kiekį flavonoidų, 35 proc. sumažėjo rizika susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimais.

 Obuolių valgymas atvirkščiai susijęs su astma (kuo daugiau obuolių, tuo mažesnė astma). Taip pat obuoliai susiję su mažesne diabeto rizika. Suomių atliktas tyrimas atskleidė obuolių ryšį su sumažėjusią 2 tipo diabeto rizika, o tyrimas Brazilijoje parodė jų ryšį su svorio metimu.

 Obuoliuose yra pektino, vertingo šaltinio tirpiųjų skaidulų, kurios gali sumažinti blogojo cholesterolio (MTL) kiekį ir padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Kalbant apie cukrų: taip, obuoliai jo truputį turi (fruktozės), tačiau aš dėl to neberta jaudintis (nebent sergate diabetu ar turite rimtų problemų dėl cukraus kiekio kraujyje). Cukrų iš obuolių gauname su 5 g skaidulų ir turtingu maistinių medžiagų deriniu, labai skirtingu nuo daug fruktozės turinčio kukurūzų sirupo, naudojamo pasaldyti visą bevertį maistą. Viename tyrime dr. Silvina Lotito iš Linuso Paulingo instituto netgi teigia, kad obuoliuose esanti fruktozė gali būti atsakinga už dalį jų teikiamos naudos sveikatai.

 Osteoporozė ir obuoliai

 Obuoliai yra geriausias maistinis boro šaltinis. Boras yra mineralas, reikalingas kaulams, todėl tai svarbi osteoporozės prevencijos programos dalis. Gydytojas osteopatas dr. Reksas E. Niunamas nesename straipsnyje žurnale „Praktiniai mitybos klausimai" teigia, kad yra labai galimas ryšys tarp boro trūkumo organizme ir artrito simptomų. Atrito ir boro ryšys buvo stebimas įvairiose pasaulio tautose. Tai pat atrodo, kad boras teikia energijos.

 Tiesa, verta žinoti šį faktą-  JAV aplinkosaugos darbo grupė, vartotojų teisių gynėja, atliekanti nepriklausomus tyrimus, 2003 m. obuolius įtraukė į dvylikos labiausiai pesticidais užterštų produktų sąrašą. Taigi, patariame pirkti lietuviškus obuolius.