Search

Morkos

Narių vertinimas: 5 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyvi
 

 Apie ką pirmiausia pagalvojate, kai kas nors ištaria „sveikas maistas"? Daugeliui žmonių tai yra morkos. Garsus natūropatas dr. Michaelis Murray morkas vadina „daržovių karalienėmis", ir ne be pagrindo. Naujausi tyrimai parodė, kad vos viena morka per dieną gali dvigubai sumažinti sergamumą plaučių vėžiu.

 Morkose yra daug karotinoidų, antioksidantų junginių, randamų augaluose, kurie labai naudingi sveikatai. Galbūt jau girdėjote gerų dalykų apie beta karotiną, tačiau tai tik vienas iš maždaug 500 karotinoidų šeimos narių. Kai kurie tyrėjai mano, kad kiti karotinoidai gali būti dar svarbesni. Didelis karotinoidų kiekis susijęs su iki 50 proc. sumažėjusiais šlapimo pūslės, gimdos kaklelio, prostatos, gaubtinės žarnos, gerklų ir stemplės vėžio atvejais, taip pat su iki 20 proc. sumažėjusiu krūties vėžiu po menopauzės.

Morkose taip pat daug alfa karotino, kito karotinoido, kuris, kaip paaiškėjo, yra naudingas pats savaime. Iš tikrųjų viename pranešime, kurį „NCI Cancer Weekly" išspausdino Michiakis Murakoshis, biochemikų grupės iš Japonijos Kioto prefektūros Medicinos universiteto vadovas, teigiama, kad alfa karotinas gali būti stipresnis už beta karotiną stabdant procesus, galinčius paskatinti auglius.

Nors vienas blogai sukonstruotas tyrimas prieš keletą metų atrodė, jog nustatė, kad pats beta karotinas nėra vertingas norint išvengti vėžio, tačiau jis taip ir liko nepaskelbtas, nes tyrimo subjektas buvo daug rūkantys žmonės, o jiems duodamas beta karotinas buvo sintetinis - jis organizme veikia skirtingai negu natūralus. Šio tyrimo reali nauda ta, kad išsiaiškinta, jog karotinoidai geriausiai veikia kaip visuma ir kad jie turi būti natūralūs - ne sintetiniai. Pasak dr. Walto Willeto, Harvardo Visuomenės sveikatos fakulteto Mitybos skyriaus vadovo, daugybė tyrimų parodė naudingą ryšį tarp vaisių bei daržovių, kuriuose daug karotinoidų, valgymo ir širdies bei kraujagyslių ligų sumažėjimo, jau neminint sumažėjusių prostatos, plaučių, skrandžio, gaubtinės žarnos, krūties, gimdos kaklelio ir kasos vėžio atvejų.

 Morkos iš tikrųjų yra naudingos akims. Jos puikus šaltinis liuteino ir zeaksantino, dviejų kitų karotinoidų, kurie veikdami kartu, kaip paaiškėjo, labai gali apsaugoti akis ir padėti išvengti tinklainės degeneracijos bei kataraktos. Ir alfa, ir beta karotinas organizme virsta vitaminu A, kuris yra ne tik puikus antioksidantas bei imuninės sistemos veiklos stimuliuotojas, bet ir skatina rožinio akies pigmento, vadinamo rodopsinu, susidarymą. Rodopsino reikia akims matyti esant blausiai šviesai - jis iš tikrųjų padidina jautrios šviesai tinklainės dalies efektyvumą, todėl vitamino A trūkumas gali sukelti naktinį aklumą.

 Trijose vidutinėse morkose yra 60 mg kalcio, 586 mg kalio, truputis magnio, fosforo bei vitamino C ir, žinoma, įspūdingas kiekis - 30 000 TV vitamino A, tarp jų ir 15 000 TV beta karotino bei 6 000 alfa karotino. Jos taip pat suteikia 5 g skaidulų.

Geriau virtos morkos

 Virimas truputį pakeičia maistinę sudėtį ir kai kurios maistingosios medžiagos tampa bioprieinamesnės. Tačiau ir žalios, ir virtos morkos yra sveikos.

 Kad gautumėte daugiau morkose esančių karotinoidų, valgykite jas su trupučiu riebalų. Karotinoidai ir vitaminas A yra riebaluose tirpstančios maistingosios medžiagos, todėl taip geriau pasisavinamos.

 Ir pagaliau - morkos yra mėgstamas sulčių ingredientas, o morkų sultys dažnai geriamos kaip detoksikacinės programos dalis. Tik žinokite, kai spaudžiate sultis iš didelio kiekio ir kai pašalinate skaidulas, padidėja cukraus koncentracija. Tai nereiškia, kad morkos blogos - jos fantastiškai sveikas sulčių ingredientas, tačiau apie tai turite žinoti, jeigu esate jautrūs cukraus kiekio kraujyje pokyčiams. (Poveikis bus mažesnis, jeigu morkų sultis sumaišysite su mažai cukraus turinčių daržovių sultimis, pavyzdžiui, špinatų ar brokolių.)

 Morkas dėl jų didelio glikeminio indekso labai peikia mažai angliavandenių vartojantys žmonės, ir visiškai nepelnytai. Iš tikrųjų glikeminis indeksas nėra toks jau svarbus - svarbiau glikemijos kiekis. Glikeminio indekso testas atliekamas iš 50 g angliavandenių porcijos, o kiekio testas - iš tokios porcijos, kokia iš tikrųjų yra. Morka turi tik maždaug 4 g angliavandenių, taigi jos glikemijos kiekis -vienintelis skaičius, kuris turi reikšmę, - yra juokingai žemas (maždaug 3 skalėje 0-40+). Reikėtų suvalgyti toną morkų, kad labai padidėtų cukraus kiekis kraujyje. Ir vis dėlto kai kurie labai atsargūs diabeto gydytojai, pataria savo pacientams saugotis. Visiems kitiems morkos yra absoliučiai puikios.