Search

Atkinso dieta

Narių vertinimas: 3 / 5

Žvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė aktyviŽvaigždutė neaktyviŽvaigždutė neaktyvi
 

Straipsnio rodyklė

Žlėgtainis su padažu, kiaušiniene su lašinukais, omletas su sūriu (tik nepamirškite trynių!), švelni grietinėlės sriuba su avokadų... Šie riebūs patiekalai yra dalis kontraversiškos dietos, aprašytos fenomenaliame dr. Roberto Atkinso bestseleryje „Naujoji dietos revoliucija" ir keliose jį papildančiose knygose. Atkinso dieta garantuoja, kad, laikydamiesi mažai angliavandenių turinčios dietos, jūs ne tik numesite svorio ir nebūsite alkani, bet taps sveikesnė jūsų širdis ir pagerės atmintis bei bendra sveikata.

 Dr. Atkinso dieta turi mažai angliavandenių ir daug riebalų bei baltymų. Dieta paremta teorija, kad antsvorio turintys žmonės valgo per daug angliavandenių.

Organizmas energijai naudoja riebalus ir angliavandenius, bet pastaruosius pirmiausia. Smarkiai sumažinus angliavandenių kiekį ir valgant daugiau baltymų bei riebalų, organiz­mas degina kūno sukauptus riebalus ir natūraliai numeta daugiau svorio, nei laikantis tradicinių mažai riebalų turinčių dietų.

 Nors neabejotina, kad šią dietą pasirinkę žmonės pirmiausia tikisi numesti svorio, tačiau dr. Atkinso įkurtas Niujorko pagalbinės medicinos centras pabrėžia, kad ši dieta taip pat pagerina sveikatą ir yra ligų prevencijos priemonė.

KĄ GALIMA VALGYTI

 Ši dieta leidžia valgyti viską, apie ką kitų dietų besilaikantieji gali tik pasvajoti. Yra keli apribojimai: negalima valgyti rafinuoto cukraus, baltųjų ryžių ir baltųjų miltų.

 Leidžiama valgyti tradiciškai laikomą riebiu maistą - mėsą, kiaušinius, sūrį ir pan. Ilgainiui apetitas sumažėja. Laikantis Atkinso dietos, valgomi beveik gryni baltymai ir riebalai. Rekomenduojama raudona mėsa, žuvis (taip pat ir vėžiagy­viai), sūris, kepant galima vartoti sviesto, ant salotų pilti aliejaus ir 1.1. Angliavandeniai ribojami labai griežtai -jų negalima suvartoti daugiau nei 20 g per dieną. Tai ne daugiau kaip trys puodeliai salotų ar du puodeliai salotų ir du trečdaliai puodelio keptų daržovių per dieną.

 Šių taisyklių pirmąsias dvi savaites būtina laikytis be išlygų, nes dieta turi sukelti biocheminį poveikį, skatinantį svorio metimą.

 Ilgainiui, kai svorio metimo laikotarpis baigiasi ir prasideda palaikomojo režimo periodas, po truputį galima pridėti ir angliavandenių, bet tik tol, kol numestas svoris neims augti. Daugeliui suvartojamų angliavandenių norma negali būti didesnė nei 40 g per dieną.

 Daugelis dr. Atkinso pasekėjų angliavande­nius riboja mažiau agresyviai - paprastuo­sius angliavandenius (cukrų ir baltus miltus) pakeičia sudėtiniais (neskaldytais grūdais, vaisiais ir daržovėmis). Laikantis šios dietos nereikia skaičiuoti kalorijų. Greičiausiai jų suvartosite daugiau nei iki šiol.

KAIP TAI VEIKIA

 Pagrindinis organizmo energijos šaltinis yra gliukozė. Organizmas raumenyse ir kepenyse kaupia glikogeną. Kartu su kiekvienu jo gramu sukaupiami ir 3 g vandens. Kai angliavandenių kiekis labai apribotas, organizmas šias glikogeno atsargas paverčia gliukoze, naudojama energijai. Kai glikogenas skyla, vanduo atsipalaiduoja ir pasišalina. Kuo labiau ribojami angliavandeniai, tuo stipresnis šis poveikis. Tai padeda labai greitai numesti svorio.

 Norint nesusigrąžinti prarasto svorio, svarbu sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį.

 Drastiškai sumažinus angliavandenių kiekį, pasireiškia ketozės būklė, kuri reiškia, kad deginami sukaupti riebalai. Esant šiai būklei energija gaunama iš mažų angliavandenių dalelių, kurios susidaro skylant riebalų sankaupoms, - ketonų. Kai organizmas ketozės būklės, mažiau jaučiamas alkis, taigi mažiau valgoma. Ketozės būklė kuriems žmonėms gali sukelti ir nepageidaujamų poveikių, tokių kaip neįprastas kvapas iš burnos ar vidurių užkietėjimas.

 Taigi, laikantis Atkinso dietos, angliavande­nių deginimas energijai gauti pakeičiamas riebalų deginimu, ir riebalų sankaupos tampa energijos šaltiniu. To rezultatas- sumažėjęs svoris.

 Nors dieta neakcentuoja fizinių pratimų, tačiau kai kuriems fizinė veikla gali būti naudinga.

 Be to, besilaikantiesiems dietos, kol nevalgo vaisių ir daržovių, vertėtų pavartoti vitaminų papildų.

EKSPERTŲ NUOMONĖ

 Tiek JAV, tiek kitose šalyse požiūris į Atkinso dietą labai kontraversiškas. Pensilvanijos universiteto Svorio ir mitybos programos direktorius G.D.Foster pažymi: „Jei norite numesti svorio - ši dieta padės. Jei norite normalizuoti cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje - taip pat padės. Tačiau norint patvirtinti šios dietos saugu­mą, reikia daugiau tyrimų". Kolorado universiteto Sveikatos tyrimų centro Denveryje Generalinio klinikinio tyrimo centro direktorius R.H.Eckel pastebi: „Mus ne tiek domina, kiek ši dieta padeda numesti svorį ir ar šis poveikis ilgalaikis. Mus labiau domina jos poveikis sveikatai, kiek ji veiksminga širdies ligų, insulto ir vėžio prevencijai, koks jos poveikis žmonėms, kurių inkstai sutrikę, kai padidi­namas suvartojamų baltymų kiekis". Amerikos dietologų asociacijos atstovai taip pat turi savo nuomonę. Prof. G.Frank iš Kalifornijos valstybinio universiteto (Long Beach) primena, jog minimalus angliavan­denių poreikis per dieną, kad mūsų organizmas normaliai funkcionuotų, yra apie 150 g. Vartojant mažiau, sutrinka medžiagų apykaita. „Kad gerai funkcionuotų smegenys, reikalinga gliukozė. Kol suskaidomi riebalai ar baltymai ir gliukozė patenka į smegenis, praeina labai daug laiko, - teigia Frank. - Angliavandeniai, ypač esantys daržovėse, grūduose ir vaisiuose, daug produktyviau paverčiami šia svarbia medžiaga", - teigia jis.

 B.Rolls iš Penn valstybinio universiteto antrina: „Niekas jokiais tyrimais nėra įrodęs, kad Atkinso dieta yra koks nors didesnis stebuklas nei kalorijų ribojimas. Tai labai ribojanti dieta, draudžianti valgyti įprastą maistą. Svarbiausia ne riebalai, baltymai ar angliavandeniai, o bendras suvartotų kalorijų kiekis".

MINTYS PAMĄSTYMUI

Kaip pažymi ekspertai, daug baltymų ir riebalų turinti Atkinso dieta daugeliui žmonių gali sukelti sveikatos sutrikimų, taip pat ir padidinti širdies ligų riziką. Dar daugiau. Ji neleidžia valgyti daug vaisių ir daržovių, kurias vartoti rekomenduoja mitybos specialistai, remdamiesi daugelio tyrimų įrodymais apie jų naudą.